Chcete nosit své dítě a nevíte, kde začít?
Stáhněte si zdarma náš eBook, který Vám poradí, jak vybrat šátek na nošení dětí.
O nošení dětí zády k Vám nemám valného mínění. Co se anatomie týče, vycházejí u této varianty všechny výhody nošení naprázdno. Nožičky dětí nejsou v ideální poloze, která eliminuje riziko dysplazie kyčelního kloubu; tento způsob nošení riziko dysplazie naopak spíše zvyšuje.
Držení těla je pro kojence nevhodné, protože popruhy nosítek (příp. pruhy látky u šátku na nošení dětí) vedou zepředu přes ramena dítěte a tlačí je dozadu, čímž podporují nevhodné rovné držení těla, které může mít v tomto věku za následek nefyziologické prohnutí páteře (lordózu). Kromě toho nesedí dítě na zadečku obaleném vrstvou plínek, ale jeho váha se naopak přenáší na ještě chrupavčité struktury symfýzy a pánve, tzn. že spočívá na rozkroku – což u chlapců zatěžuje dokonce i varlata.
K tomu se přidává fakt, že při této orientaci je miminko konfrontováno se všemi informacemi z okolí. Děti se musí nejprve naučit, co je a co není důležité, a také jak přebytečné informace tak říkajíc odpojit. Zatím ale všechny podněty na dítě útočí a to je jim v poloze zády k tělu nosiče vydáno napospas.
Bezpochyby se zdá, že takto nošená miminka jsou úžasně živá a vysloveně nadšená. Že se jim líbí možnost vidět co nejvíce. Přesto se však může stát, že se jednou nepodaří vstřebávání přívalu informací kvůli síle těchto podnětů, kterým se malé děti neumějí vlastními silami bránit, zastavit včas. Za prvé proto, že se dítě, ačkoliv by toho za normálních okolností bylo schopno, nemůže samostatně odvrátit, protože mu to tento úvaz nedovolí. Za druhé proto, že silné podněty drží dítě "v zajetí", i když už jich je příliš mnoho. Děti se dokážou zbavit silných podnětů tehdy, když se unaví, hlavička se jim sesune ke straně a napětí v těle ochabne. Tím se podněty dostanou ze zorného úhlu dítěte a okouzlení pomine. Tohle všechno není při odvráceném způsobu nošení možné. – A kromě toho je potřeba tento příval informací někdy zpracovat, obvykle v pozdních večerních hodinách, a to už je často tak jako tak velmi kritická doba, protože v ní dítě musí zvládnout přechod z bdění do spánku, což pro něj vůbec není jednoduché.
Pokud jsou děti již tak zvědavé, že chtějí vidět více ze svého okolí, je možné nosit je buď v úvazu na boku, který je ale pro nosičova záda méně pohodlný, nebo přejít na nošení dítěte na zádech. Dítě by přitom mělo být nošeno tak, aby mohlo přes ramena nosiče pozorovat okolí. To se Vám však s obvyklými nosítky povede jen zřídka – šátky nebo nosítka vyrobená podle šátků to umožní spíše.