Chcete nosit své dítě a nevíte, kde začít?
Daniela Šmolíková: Praktický průvodce výběrem šátku na nošení dětí (eBook zdarma)
Stáhněte si zdarma náš eBook, který Vám poradí, jak vybrat šátek na nošení dětí.

Daniela Šmolíková - Poradenství k nošení dětí

Nejčastější námitky proti nošení dětí v šátku

Nošení v šátku může poškodit dětskou páteř

Miminko ve správné poloze v šátku podpírající páteřV šátku zaujímá dítě přesně tu polohu, která nejlépe odpovídá jeho anatomickým predispozicím. Spočívá v něm se zakulacenými zádíčky, roznoženýma a lehce přitaženýma nožičkama. Díky tomuto držení těla jsou všechny případné nárazy z větší části odváděny přes stehýnka dítěte, takže nedochází ke stlačování meziobratlových plotének. Síly působící na páteř dítěte jsou velmi slabé, protože při chůzi je každý krok nosiče tlumen především kostrou nosiče, ale i elastickým šátkem. 
Neustále změny poloh při chůzi mají kromě toho podnětný vliv na vývoj zádového svalstva kojence.

> Správně, tj. pevně uvázaný šátek podporuje zdravý vývoj páteře.

K tomuto tématu si můžete přečíst následující články (v němčině):
Das Tragetuch - eine Möglichkeit zur Wiederherstellung des biologisch vorgegebenen Verhaltens bei der Pflege von Neugeborenen, Säuglingen und Kleinstkindern (Prof. Dr. med. J. Büschelberger, ortoped)
Dobré důvody proč nosit děti v šátku (Dr. med. Ewald Fettweis, ortoped)

Při nošení v šátku neproudí k dítěti dostatek vzduchu

Miminko spící v šátkuDěti, které jsou nošeny v šátku, nápadně méně často pláčou než ostatní děti a jsou celkově klidnější a vyrovnanější. Tento postřeh vedl před několika lety k domněnce, že nošení v šátku může omezovat dýchání, takže se kojenci nacházejí ve stavu hypoxického polospánku. Tuto domněnku ale vyvrací:

1. vnější vzezření

Když dítě v šátku nespí, je obvykle velmi všímavé a živě komunikuje s okolím – po polospánku ani stopy.

2.  biologické skutečnosti

Překážka v dýchání vyvolává u kojence, stejně jako u dospělého, prudkou odezvu. Reakci, která je spouštěna automaticky vzrůstající hladinou CO2 v krvi. Dítě, které nemůže volně dýchat, je proto všechno jiné, jen ne klidné.

3. přímá měření

Na Fakultní dětské klinice v Kolíně nad Rýnem byla v roce 1999 provedena srovnávací studie okysličování. U nošených dětí bylo zjištěno pouze nevýznamně nižší okysličování (-2%), které je možné přičíst skutečnosti, že děti v šátku méně často pláčou (takže i méně hyperventilují) než děti v kočárku.

> Úzký tělesný kontakt má přímo stimulační a regulační dopad na dětské centrum dýchání.

K tomuto tématu si můžete přečíst následující články (v němčině):
 

Dítě bude rozmazlené

Společné prožitky s dětmi"Každé dítě si musí zvyknout, že je někdy samo. Jinak se bude navěky držet máminých sukní.", tak zní dobře míněné rady. 
Pravý opak je ale pravdou! První měsíce života dítěte jsou rozhodující pro jeho emocionální vývoj. Kojenec potřebuje neustálé ujišťování o Vaší přítomnosti do té doby, než získá ponětí o prostorových a časových souvislostech. Že "máma je vedle a přijde hned", dokáže dítě pochopit až kolem ukončeného 2. roku dítěte. 
To, zda je dítě v této době konfrontováno se (sebe)důvěrou nebo (separační)úzkostí, má zásadní dopad na formování jeho osobnosti.

> Čím častěji si dítě ze začátku budete vázat na tělo, o to snadněji se později dokáže zabavit i samo.

Nošení dítěte v šátku zhorší Vaše vlastní problémy se zády

Je nepochybné, že meziobratlovým ploténkám nesvědčí trvalé nošení těžkých břemen. Úkolem pomůcek na nošení dětí je pomoci rozložit přebytečná kila tak, aby Vaše tělo co nejméně zatěžovala. 

Šátek DIDYMOS je přitom ideálním pomocníkem - dítě máte tak blízko těžiště Vašeho těla, jak je to jen možné. Díky rozličným úvazům se váha dítěte rozloží stejnoměrně na ramena, boky a záda, a speciální příze a jedinečný způsob tkaní zajistí, že Vám šátek nebude sklouzávat. 
I s ohledem na Vaše záda Vám doporučujeme začít s nošením dítěte hned od narození. Tak, jak bude dítě přibývat na váze, bude se Vám pomalu zvyšovat zátěž, čímž docílíte postupného posílení Vašeho zádového svalstva.

> Tréninkový efekt a zejména rovné držení těla, ke kterému Vás podněcuje právě nošení dítěte v šátku, mohou mít dokonce pozitivní dopad na stav Vašich zad.