Chcete nosit své dítě a nevíte, kde začít?
Daniela Šmolíková: Praktický průvodce výběrem šátku na nošení dětí (eBook zdarma)
Stáhněte si zdarma náš eBook, který Vám poradí, jak vybrat šátek na nošení dětí.

Daniela Šmolíková - Poradenství k nošení dětí


Hebammen ZeitschriftPřevzato z Německého časopisu porodních asistentek s laskavým svolením Dr. Ewalda Fettweise a Elwin Staude Verlag GmbH.

 

Dobré důvody proč nosit dítě v šátku

Nedávno proběhla médii tisková zpráva Německého zeleného kříže o nošení dětí v šátcích (pozn. překladatele: v Německu zpráva proběhla v roce 1999 a znovu 2006, zkrácená a upravená verze se v roce 2005 objevila i na serveru doktorka.cz pod názvem "Kojenecké vaky ničí páteř"). Tato zpráva odrazovala od používání šátků, protože by mohlo dětem způsobit poškození meziobratlových plotének. Klamná tvrzení měla za úkol toto stanovisko podpořit. Zpráva značně znejistěla rodiče, porodní asistentky i některé lékaře.

Po opovržlivým tónem pronesené poznámce o "sešněrovaných dětech" se tvrdí, že idea šátků na nošení dětí vznikla v Africe a Jižní Americe, aby měly tamější ženy při práci volné obě ruce. Toto tvrzení se ale vůbec nezakládá na pravdě.

Nošení na těle bylo a je naopak prapůvodním způsobem péče o kojence ve starověku i novověku, napříč všemi kulturními úrovněmi, tedy jak u společností žijících až do současnosti na úrovni doby kamenné, jako jsou pygmejové, tak i u vyspělých společností. Teprve "zásluhou" západního světa byly děti sejmuty z těla matky a vydány napospas některým zdravotním důsledkům. Lidský novorozenec se na rozdíl od všech ostatních vysoce vyvinutých savců (koně, opice, sloni) rodí zcela bezbranný, jako tzv. pasivní nošenec, jako "fyziologicky nedonošené dítě". Aby mohl být zajištěn hladký tělesný i psychický vývoj dítěte, počítá příroda s úzkým kontaktem mezi matkou a dítětem. Zejména kyčelní klouby jsou v okamžiku porodu ještě zcela nezralé a nerespektujeme-li pravidla péče o dítě daná přírodou, může dojít k nechtěným odchylkám při jejich dozrávání. Kyčle dítěte jsou totiž ideálně přizpůsobené pro nošení v šátku nebo vaku.

V tiskové zprávě se dále uvádí, že na rozdíl od bosé chůze domorodek má každý krok současné matky kvůli její obuvi a nepoddajnému asfaltu za následek otřesy dětské páteře, které mohou způsobit poškození meziobratlových plotének, takže je lepší vozit dítě v dobře vypérovaném kočárku.

Díky uspořádání kloubů a páteře matky je dítě navzdory obuvi a asfaltu dobře odpružené, každopádně lépe než v jakémkoliv kočárku! Pro nošení dětí na těle existuje mnoho dobrých důvodů. Je však třeba informovat se o správném způsobu nošení.

Dr. med. Ewald Fettweis
Odborný lékař pro ortopedii, Aachen, Německo

Uveřejněno v Deutsche Hebammenzeitschrift, vydání 12/2005.