Chcete nosit své dítě a nevíte, kde začít?
Stáhněte si zdarma náš eBook, který Vám poradí, jak vybrat šátek na nošení dětí.
Samozřejmě že nepotřebujete žádný speciální šátek jen na léto. Pokud však Váš termín porodu připadá na jaro, mohou být pro Vás následující rady při výběru šátku užitečné. Jednotlivé vzory šátků DIDYMOS se mezi sebou liší v síle látky (gramáži). Mezi slabé šátky patří vzory s gramážíí do 200g/m2. Z velmi jemného žakáru jsou na léto velmi oblíbené vzdušné šátky s motivem Vln a Lisca (Lisca Burgund, Azzurro, Minos a Smeraldo), které jsou všechny i přes svoji lehkost a vzdušnost pohodlné i na těžší děti. Z pruhovaných šátků doporučujeme např. tenčí vzory Standard Sky a Standard Himbeer.
Všeobecně se dá říci, že všechny šátky DIDYMOS velmi dobře chrání před UV paprsky, přičemž ale výrazně barvené šátky vykazují ještě o něco vyšší ochranu než světlé látky. I mezi jednotlivými barvami jsou rozdíly: Nejlepší ochranný efekt má zelená, červená a černá barva (v tomto pořadí).
Za letních veder je těsný tělesný kontakt s miminkem poněkud náročný, oba se budete pravděpodobně velmi potit. Co se ale jeví jako velká nevýhoda, může být vlastně i předností: Když nesete miminko na břiše v šátku, cítíte na vlastním těle, jak velké teplo dítěti právě je. Není tudíž možné, aby došlo nepozorovaně k přehřátí dítěte, přinejmenším jeho tělíčko se nikdy nemůže ohřát více než Vaše. Kromě toho jasně vnímáte, kdy je třeba udělat přestávku. Šátek Vám potom může posloužit jako deka nebo jako stínění před sluníčkem. Zavěsíte-li šátek mezi dva stromy, můžete miminku vytvořit i houpací síť na odpočinkový spánek; houpací síť dobře větrá, krásně houpá a chrání miminko před lezoucím hmyzem.
Při vyšších teplotách jsou vhodnější úvazy, při kterých má dítě na sobě jen jednu vrstvu látky. Výborný je proto Klokánek, úvaz Na bok, Batoh a pro velmi malá miminka (ale nejen ta) také Kříž s kapsou, ovšem s neroztaženými diagonálními pruhy.
DidySling představuje zejména v létě skvělý způsob nošení miminka. Je rychle navázaný, jednoduchý na manipulaci a stejně jako při výše jmenovaných úvazech má při něm dítě na sobě jen jednu vrstvu látky.
Zde platí: Čím je dítě menší, tím méně by mělo být vystaveno přímému slunečnímu záření. Vzdušná pokrývka hlavy se širokou krempou a s převisem látky na šíji chrání dítě shora. Nezakrytou kůži je třeba chránit ještě krémem na opalování.
Několik slov k opalovacím krémům: Krém s ochranným faktorem 20 zadrží cca. 95% UV-paprsků. Při ochranném faktoru 40 je to cca. 97%. Aby krém s ochranným faktorem 40 dosáhl těchto dvou procent navíc, obsahuje skoro dvojnásobek látek chránících před slunečním zářením. Jestli jsou tyto látky ale dobré také pro kůži, zatím nevíme. Jako rozumný kompromis se proto za normálních podmínek jeví krém s ochranným faktorem 20. Samozřejmě je třeba být opatrný zejména tehdy, když se vyskytujete u vody nebo na horách, kde je intenzita UV-záření podstatně vyšší i ve stínu.
Miminka ztrácejí více tekutin než dospělí, protože mají poměrně větší povrch těla. Kojená miminka se proto při vyšších teplotách dožadují častějšího přiložení k prsu. Tomuto požadavku byste měly v každém případě vyhovět a neměly byste přitom zapomínat, že i Vy potřebujete větší přísun tekutin. Vždyť přece pijete za dva. Pokud již dítě nekojíte a nebo je kojíte již jen částečně, měly byste mu častěji nabízet něco k pití. Nejvhodnější je čistá voda – nemá žádné kalorie a neškodí ani případným čerstvým dětským zoubkům.