Chcete nosit své dítě a nevíte, kde začít?
Daniela Šmolíková: Praktický průvodce výběrem šátku na nošení dětí (eBook zdarma)
Stáhněte si zdarma náš eBook, který Vám poradí, jak vybrat šátek na nošení dětí.

Daniela Šmolíková - Poradenství k nošení dětí

Péče o šátek

Péče o šátek 

 

Předeprání a srážlivost

Nepředepraná bavlna se vysráží teprve při prvním praní (povolená míra je při jemném praní až 8% z celkové délky nového šátku). Nové šátky DIDYMOS jsou proto o pár centimetrů delší než je udávaná délka, aby i po vysrážení odpovídaly udávaným konfekčním velikostem. Při sušení šátku v sušičce (pouze na jemný program!) počítejte prosím s možným větším vysrážením.

Teplota praní

  • Šátky DIDYMOS za 100% bavlny je možné prát normálně na 60°
  • Výrazně barevné šátky, zejména sytě červené a tyrkysové, perte vždy samostatně. Během praní se může uvolňovat přebytečná barva, která by mohla obarvit zbylé prádlo.
  • Pokud máte šátek s příměsí, řiďte se prosím níže uvedenými pokyny pro jednotlivé druhy šátků.

 

Prací prostředky

Používejte co nejmenší množství nejlépe tekutého pracího prostředku bez optických zjasňovačů. Zbytky pracího prostředku a usazeniny trvale ovlivňují vlastnosti tkaniny tím, že snižují její elasticitu. Při vysoké tvrdosti vody doporučujeme používat i změkčovadla vody. Nikdy nepoužívejte aviváž, která zalepuje vlákna a má vliv na nosící vlastnosti šáku.
Tip:
Do přihrádky na prostředek pro oplachování můžete přidat i dávku bílého octa, který odstraňuje usazeniny. Kromě toho přijde šátek o typickou vůni praného prádla, kterou miminka zrovna dvakrát ráda nemají. Šátek pak bude zcela bez vůně, nebude tedy cítit ani po octu.

Odstřeďování

Šátky DIDYMOS odstřeďujte prosím jen při nízkých otáčkách. Šátky s příměsí vlny nebo kašmíru se nesmí ždímat vůbec.

Pozor! I některé moderní pračky (např. Miele) zařazují i v rámci programu šetrného nebo ručního praní vysoké otáčky odstředění. V takovém případě je třeba otáčky ručně přenastavit na nižší.

Používání sušičky prádla

Nepoužívejte příliš vysokou teplotu – nejlepší je šetrný program (počítejte prosím s tím, že při použití sušičky se může šátek vysrážet o něco více). Šátky s příměsí vlny, kašmíru nebo hedvábí není možné sušit v sušičce vůbec.

Žehlení

Především šátky DIDYMOS s příměsí lnu nebo konopí doporučujeme po vyprání vyžehlit. Tím zabráníte vytváření skladů na stále stejném místě, které by mohly mít neblahý vliv na životnost šátku.

Specifika jednotlivých typů šátků

Přirozeně barevná bavlna

Pokud se nejedná o předepranou přízi, jsou nebarvené šátky z přirozeně barevné bavlny zpočátku spíše bledé a svoji konečnou barvu získávají teprve po prvním vyprání.

Len a konopí

Šátky s příměsí lnu nebo konopí chodí z výroby poněkud tužší, používáním ale rychle změknou. Tento proces urychlíte, když šátek před prvním použitím protáhnete teplou vodou a necháte uschnout na vzduchu. 
Šátky DIDYMOS s příměsí lnu nebo konopí doporučujeme po každém vyprání vyžehlit. Tím zabráníte vytváření podélných skladů na stále stejném místě, což by mohlo mít vliv na životnost šátku. 
Nebarvený šátek můžete prát až na 90°, postupem času ale zesvětlá. 
Šátky se lnem nebo konopím je třeba prát výhradně v tekutém pracím prostředku a v dostatečném množství vody (šátek musí v bubnu "plavat")! Přečtěte si prosím vysvětlení.

Čistá střižní vlna

Šátky s příměsí vlny vyžadují obzvláště jemnou péči. To znamená: prát jen na 30° (nesmí dojít k prudkému střídání teplot), neždímat a nedávat do sušičky prádla. Vlna snadno zplstnatí, to ale platí pro jakýkoliv vlněný výrobek.

Pozor! I u programu na vlnu dochází u řady praček např. k tomu, že po hlavním praní na 30°C je šátek vymáchán v ledové vodě, čímž může vlna zplstnanět. Kromě toho některé pračky mají i v rámci hlavního cyklu programu na vlnu zařazena krátká meziodstřeďování. Pokud nemáte vyzkoušeno, jak Vaše pračka zachází s vlněnými věcmi, doporučujeme proto raději ruční praní.

Kašmír

Šátky s příměsí kašmíru vyžadují zcela specifickou péči. Používejte výhradně prací prostředky na vlnu, bez optických zjasňovačů a bělidel. V případě nouze je možné použít šampon na mytí vlasů. Perte je pouze v ruce a máchejte v dostatečném množství vody, aby se přebytečný prací prostředek vymyl. Šátky s příměsí kašmíru mohou náchylnější na mechanické poškození než celobavlněné šátky. Ostré nebo tvrdé předměty, stejně jako silný tlak v jednom bodě mohou tkaninu poškodit. V žádném případě nedoporučujeme používat poškozený šátek nadále na nošení dítěte.

Hedvábí

Také šátky s příměsí hedvábí je možné prát maximálně na 30° s přídavkem malého množství tekutého pracího prostředku bez optických zjasňovačů a bělidel. Šátek s hedvábím je možné odstřeďovat jen při velmi nízkých otáčkách. Šátek nikdy nesušte v sušičce. Vlhké hedvábí je citlivé na světlo a nesmí být proto sušeno na přímém slunci. Žehlení je možné jen na stupeň určený pro hedvábí a bez napařování. Parfémy nebo deodoranty mohou šátek zabarvit.