Chcete nosit své dítě a nevíte, kde začít?
Stáhněte si zdarma náš eBook, který Vám poradí, jak vybrat šátek na nošení dětí.
Konopí je velmi odolné přírodní vlákno. Tradičně se používá všude tam, kde je důležitá odolnost za nepříznivých podmínek. Všeobecně známé je jeho použití na plachty, lana a stany. Také velmi odolný papír, např. na bankovky, se ještě dnes vyrábí z konopí. Již Gutenberg tiskl svou bibli na konopný papír. Dokonce i známé kalhoty, které šil Levi Strauss pro americké zlatokopy, byly z konopné látky a ne jako dnes z bavlny. O to více pak zaráží fakt, že konopnou látku je možné relativně rychle znehodnotit špatným praním.
Důvodem je zvláštní struktura konopného vlákna:
Konopí se skládá ze svazků vláken, přičemž jednotlivá vlákna mají ve svém středu kanálek. Konopí je schopné nasáknout vodu až do 60 procent vlastní hmotnosti a nabobtná přitom až o 30 procent. Při nabobtnávání se zvětší také dutina kapilár. Do nich se pak mohou dostat nerozpustné části pracího prášku, které v nich při sušení, a s tím spojeným smršťováním vláken, zůstanou uvězněny. Vlastní problém v této souvislosti představuje jemně mletá hlinka, která se přidává do pracích prášků pro udržení sypkosti. Při každém praní se tento minerální prášek zanáší do kapilár. Při sušení se vlákna smrští, dutiny se zúží a cizí tělesa, která v nich zůstala, mohou jemná vlákna poškodit. Tkanina se může stát lámavou, až se nakonec rozruší docela.
Pro len platí to samé, i když v trochu mírnější podobě. Také lněná vlákna mají ve středu kanálek, nepojímají však tolik vody, a proto tolik nenabobtnávají jako konopná vlákna.
Konopí a len je proto třeba prát výhradně v tekutých pracích prášcích, které neobsahují žádné nerozpustné částice, a v dostatečném množství vody - tedy šátek musí během praní ve vodě "plavat".
Mikroskopické záběry (zvětšení cca. 300krát) - zleva doprava: len, konopí, bavlna.
Dobře viditelná je kapilárovitá struktura lněných a konopných vláken. Bavlna nemá žádné kanálky.