Chcete nosit své dítě a nevíte, kde začít?
Daniela Šmolíková: Praktický průvodce výběrem šátku na nošení dětí (eBook zdarma)
Stáhněte si zdarma náš eBook, který Vám poradí, jak vybrat šátek na nošení dětí.

Daniela Šmolíková - Poradenství k nošení dětí

Jaké zatížení vydrží šátky DIDYMOS?

Šátky DIDYMOS se často používají ke zcela odlišným účelům než k jakým byly určeny – třeba jako houpačka nebo závěsná houpací síť. V takovém případě ale vyvstává otázka, co takový šátek vlastně unese. Může se i dospělý bez obav položit do závěsné sítě z šátku? Co se stane, vrhá-li se větší dítě do šátkové houpačky výhradně z rozeběhu?

Abychom Vám podobné otázky byli schopni zodpovědět, nechali jsme naše šátky otestovat u Institutu ITV (Institut für Textil- und Verfahrenstechnik Denkendorf). Šátky vydržely působení síly až do 3150 - 6300 Newtonů, kdy již došlo k jejich roztržení, což odpovídá zatížení cca. 310 až 630 kg. Největší rozdíly byly zaznamenány v závislosti na způsobu uchycení šátku (smyčka, uzel, svorka) a jen z menší části je bylo možné přičíst rozdílnému způsobu tkaní (Barevné pruhy, vzory Indio nebo Kosočtverce).

Měřící diagram

Vertikálně: Pevnost v N
Horizontálně: Tažnost v %
Versuchsaufbau = zkušební konstrukce

 

Zkouška pevnosti šátků DIDYMOS - měřící diagram

Výše uvedený diagram zobrazuje názorně průběh jednoho z provedených měření: při síle 3300 N (cca. 330 kg) to v tkanině zakřupalo. Nebo se jen trochu víc zatáhl uzel? Při 4100 N byl každopádně konec. Šátek se z větší části roztrhl. Zbytek šátku unesl ještě cca. 2500 N než se utrhl definitivně.

Shrneme-li výsledky, můžeme říci, že (nový) šátek DIDYMOS můžete zatížit minimálně 300 kg. Z měřícího diagramu mimo jiné jasně vyplývá, že se šátek před roztržením protáhne na přibližně dvojnásobek své délky, takže např. závěsná síť by se již dávno válela po zemi, než by se situace stala skutečně kritickou.

Je ale třeba mít na paměti následující omezení:

  • Při nevhodném rozložení zátěže může dojít k poškození šátku i při nižším zatížení – např. podélné lemy šátku jsou při nastupování a vystupování z houpačky nebo houpací sítě obzvláště zatíženy.
  • Při houpání se šátek prošoupává, pokud je upevněn do pevných úchytných bodů. Doporučujeme proto přivázat šátek nejprve na kroužek nebo horolezeckou osmu a teprve horolezeckým lanem jej přichytit do pevných úchytných bodů
  • Ostré prací prostředky nebo jejich zbytky (vápenaté mýdlo) poškozují strukturu tkaniny, takže v důsledku toho mohou mít starší šátky podstatně nižší pevnost.

 

Upozornění: 
Při výrobě houpačky nebo jiném závěsném použití je neméně důležitou otázkou vhodné a dostatečně pevné uchycení do stropu. Nejste-li si jisti, konzultujte tuto otázku s někým ze stavebního oboru. Uchycení by mělo být tak pevné, aby uneslo dospělého člověka - Vaše děti budou časem na houpaččce provádět všelijaké kousky, rezerva se tedy může hodit. Před předáním houpačky do užívání dětem by ji měl zkusit zatížit někdo dospělý - šátek ho unese bez problému a ostatní části by měly také.