Chcete nosit své dítě a nevíte, kde začít?
Daniela Šmolíková: Praktický průvodce výběrem šátku na nošení dětí (eBook zdarma)
Stáhněte si zdarma náš eBook, který Vám poradí, jak vybrat šátek na nošení dětí.

Daniela Šmolíková - Poradenství k nošení dětí

Bavlna sklízená bez použití herbicidů

Bavlna používaná pro výrobu šátků Didymos je sklízená ručně. Hlavním důvodem, proč je používán tento pomalejší a pracnější způsob sklizně, je vyloučení používání jedovatých herbicidů.

Problém strojní sklizně bavlny

Dozrávající bavlnaBavlna po použití herbicidůPři jinak obvykle používaném strojním sklízení je problém s tím, že stroje nezvládají oddělit bavlníkové tobolky od listů a slisují obojí dohromady. Bavlna, který byla sklizena strojově ze zeleného bavlníku, je protkaná kousky listů a je obarvená nazeleno jejich barvivem. Jistě sami víte, jak těžko se skvrny od trávy z bavlny dostávají. Proto se pole s bavlnou krátce před sklizní postříkají herbicidy, díky kterým listy bavlníku odpadnou a rostlina uvadne.


Hlavní důvod je ale jiný:
Na bavlníku nedozrávají všechny tobolky najednou. Kombajn však nerozlišuje mezi zralými a nezralými tobolkami. Aby se dosáhlo současného dozrání všech tobolek, používá se biologický trik: Každá rostlina reaguje na těžké poškození tzv. nouzovou zralostí. Zajišťuje si tím další existenci. Dříve než sama uhyne, nechá nezralé plody dozrát v zrychleném procesu alespoň do stádia klíčivosti. Tím sice nedosáhne nejlepší kvality, ale pořád je to lepší než nezanechat vůbec žádné potomky. A "těžké poškození" veškerých rostlin na jednom poli se nejúčelněji vyvolá použitím herbicidů...

 

Vedlejší účinky

  • Herbicidy se používají těsně před sklizní. Tobolky bavlníku, které jsou v té době již otevřené, nasáknou tento rostlinný jed do sebe. Herbicidy se proto nacházejí ve vysokých koncentracích v surové bavlně a velmi tak ohrožují zdraví zejména pracovníků na začátku zpracovatelského procesu.
  • Velká část jedů přechází do půdy, a protože se z ní s každou další vegetací uvolňují, dostávají se i do spodní vody.
  • Část herbicidů zůstává ještě po nějakou dobu v zemi a zamezuje tak uchycení jiných rostlin, takže dochází k erozi půdy, proti které není obrany.
  • I když už se podaří odbourat herbicidy do té míry, že je možné nové osetí půdy, zůstávají v půdě stále ještě zbytky jedu, které rostliny oslabují. Toto oslabení je nutné vyrovnávat intenzivnějším používáním pesticidů a hnojiv.
  • Tobolky bavlníku, které dozrály uměle, obsahují méně kvalitní vlákna, která jsou neoddělitelně promíchána s kvalitními vlákny. Výsledný materiál je tudíž celkově horší než by mohl být.