Chcete nosit své dítě a nevíte, kde začít?
Daniela Šmolíková: Praktický průvodce výběrem šátku na nošení dětí (eBook zdarma)
Stáhněte si zdarma náš eBook, který Vám poradí, jak vybrat šátek na nošení dětí.

Daniela Šmolíková - Poradenství k nošení dětí

Náš příběh - DIDYMOS v České republice

Daniela, Milan, Martin a Lucie Šmolíkovi

„Milane, netušíš, kolika zákazníkům jsme už poradili s nošením a prodali šátků?“

„No, to fakt netuším. A už to asi ani nedopočítáme, bylo jich opravdu hodně. „Hm, škoda.“… „A proč to vůbec chceš vědět?“… “Ále, píšu zrovna příběh o nás a chtěla jsem to tam přidat.“.

… „Jéééé, mami, připiš tam taky, že je Lucka děsně srandovní, když tu důležitě pochoduje s navázanou panenkou. A že já Lucku taky občas nosil! A že firmu jednou URČITĚ po Vás převezmu.“

Tak nějak by mohl začít náš dnešní příběh. Jsme totiž šťastná čtyřčlenná rodina s veselými a spokojenými dětmi, které nám rostou před očima, dělají nám radost a jsou nám každý den i velkou inspirací. S dětmi do našeho života vstoupilo požehnání. Těší nás, že rádi vzpomínají, jak se nosily jako miminka a že už teď plánují, jak budou jednou nosit své děti. Nošením jsme je rozhodně nerozmazlili ani z nich neudělali nesamostatné jedince, ba přímo naopak. Oba jsou zvídaví a baží po světě a samostatnosti. Nám s manželem nošení v šátku umožnilo stát se trpělivými rodiči, kteří se z nové životní role nezbláznili a zvládli při tom přirozeně skloubit profesní i osobní život s tím nejdůležitějším – s péči o naše děti. Zkrátka dát jim i sobě to, co skutečně všichni potřebujeme:

Vzájemnou blízkost, pozornost a lásku. Vzájemnou důvěru.

 Ale než jsme se dostali do tohoto bodu, museli jsme i my ujít dlouhou cestu. I my jsme si při narození prvního syna Martina v roce 2004 prošli zcela bezdůvodnou a škodlivou několikahodinovou separací v porodnici, nulovým respektem zdravotníků k našim rodičovským kompetencím, absolutní nepodporou kojení a s tím souvisejícího fyzického kontaktu s dítětem. Manžel to zvládal „po chlapsku“, z ničeho a nikoho si nic nedělal, nenechal se rozhodit a pokračoval v tom, co uměl. Ale moje porodem a šestinedělím rozházené hormony zrovna dvakrát k mé psychické pohodě nepřispívaly a vrhly mě do pocitu naprosté neschopnosti postarat se o dítě. A když se večery a noci stávaly čím dál delšími a plačtivějšími a my jsme je na střídačku trávili skákáním na gymnastickém míči nebo chozením po bytě s Martínkem v náručí a ráno jsme byli čím dál unavenější, měla jsem často pocit, že určitě zešílím. Že to prostě nedám! Zdálo se to jako takový špatný sen, ze kterého se nejde probudit. Dělali jsme, co jsme mohli, aby byl Martínek spokojený, ale pořád to nebylo 

DOST!

Odmítali jsme se smířit s tím, že „miminka prostě občas pláčou“ a že to „po třech měsících samo pomine“. Přece musí existovat něco, co Martínkovi i nám pomůže hned teď.

Měli jsme v plánu pořídit hned po porodu šátek, ale pro samé nervy nebyl čas ani zajít do obchodu nebo zapnout počítač a objednat ho. Ale když sil ubývalo a ruce zemdlévaly, konečně jsem byla donucena vzpomenout si na své nejlepší životní rozhodnutí a rozhodla se jednat. 

Šátek??? ŠÁTEK!

Se šátkem se nám do domu pomalu navrátil klid. Po pár dnech téměř nepřetržitého nošení se Martínek začal zklidňovat, čas proplakaný po večerech se zkracoval a my si na sebe začali zvykat. Konečně jsem skutečně vnímala jeho signály a dokázala na ně adekvátně reagovat. Byl tak blízko na mém těle, nádherně voněl a já cítila každé hnutí jeho mysli. Konečně jsem se cítila jako kompetentní matka. Matka, která ví, jak pomoci svému dítěti od bolesti bříška nebo čehokoliv jiného. Že se jednalo především o bolest ze samoty, jsem zjistila až mnohem později, když už jsme se nošení dětí začali věnovat profesionálně. V tu počáteční chvíli byl šátek jednoznačně zázrak a v našem novém životě s dítětem doslova

přelomový okamžik

Martínek se nosil tak rád! Tulil se ke mně i k manželovi, všichni tři jsme si nošení neskutečně užívali. Vše se dalo zvládnout najednou úplně jinak. V klidu, bez stresu, s přehledem, volnýma rukama na cokoliv, co jsme měli v tu dobu chuť dělat. Ať už třeba pracovat, surfovat na internetu, číst nějakou parádní knížku, jezdit na výlety nebo prostě jen tak být a odpočívat. Manžel si pochvaloval, že díky šátku ví, že i on – chlap bez možnosti kojení –, dokáže kdykoliv uklidnit a dokonce uspat své dítě. I jemu tenhle pocit dodával hodně radosti a sebedůvěry. Kluci spolu fungovali naprosto dokonale a já tak měla občas pár minut fakt jen pro sebe a třeba i chvilku klidné koupele. 

Jak Martínek rostl a přibíral na váze, začal být ale náš šátek trochu nepohodlný. Začal se zařezávat do ramen a po dvou – třech hodinách nošení mě bolelo celé tělo. Byla jsem smutná, že ta krásná doba vzájemné blízkosti asi pomalu končí, ale protože se nerada vzdávám ;-), ještě jsem pátrala po nových možnostech a narazila na šátky jiné značky. 

DIDYMOS

Se šátky DIDYMOS jsme se poprvé setkali v roce 2005 a zůstali jsme v naprostém úžasu z jejich pohodlnosti, kvality i servisu, který k nim výrobce poskytuje. Po půl roce hledání pohodlného šátku a vyzkoušení všech u nás i jinde tehdy dostupných možností, tak k nezapomenutelnému blízkému kontaktu se synem přibyl i pocit velké radosti z 5m látky. Bylo to jako nebe a dudy. A navíc tolik užitečných informací, které nás podporovaly na naší cestě!

A hned nás napadlo…

PROČ???

Otázky se začaly vršit.

  • Proč nejsou tyto šátky dostupné i u nás? Našim maminkám a tatínkům, kteří by rádi nosili pohodlně své dítě?
  • Proč u nás nejsou dostupné všechny informace, které DIDYMOS od svého vzniku v roce 1972 posbíral a na nichž s odbornou veřejností spolupracoval? Proč jsme odkázaní na informace v němčině nebo maximálně v angličtině? Vždyť každý nemluví cizím jazykem tak dobře, aby mu byly srozumitelné.
  • Proč jsme díky tomu odkázání jen na polovičaté a vyhýbavé a nezřídka i zavádějící informace od našich pediatrů a fyzioterapeutů, kteří o prospěšnosti nošení nemají leckdy ani páru a svoji nejistotu a neznalost jen přenášejí na rodiče?
  • Proč u nás nejsou dostupné opravdu kvalifikované kurzy vázání, kde by se člověk dozvěděl všechny souvislosti?

 

Z PROČ? se během dvou měsíců stalo 

JAK?

Jak to udělat, abychom alespoň trochu přispěli ke změně postoje u nás? A tak jsme oslovili DIDYMOS s žádostí o výhradní dovoz a v květnu 2005 začali šátky DIDYMOS oficiálně dovážet do České republiky. Každou volnou chvilku jsme věnovali překládání souvisejících článků a informací s nadějí, že každý malý střípek pomůže, aby se časem poskládal kompletní obraz. Následovala cesta na lektorské kurzy německé školy Die Trageschule Dresden a v roce 2006 otevření 

prvních kvalifikovaných kurzů u nás.

Měli jsme pořád plno. A byli jsme za to šťastní. I když naše cesta nebyla někdy snadná a přímočará. Celou tu dobu jsme šli převážně sami proti hlavnímu proudu, ale vždy jsme cítili, že tato cesta je ta pravá a je třeba vytrvat. Těšili jsme se z každého pidi úspěchu a jednotlivce, se kterým jsme se na naší cestě setkali a mohli třeba kus ujít společně.

Na Hromnice v roce 2013 se nám narodila Lucinka. V klidu a přítmí, s plným respektem k nově narozenému človíčkovi, bez následné separace a s plnou podporou bondingu. Vlastně jsme se od sebe s Lucinkou neodlepily celé šestinedělí a i potom byla opravdu hodně nošená. Z vlastní zkušenosti tak můžeme potvrdit, že způsob péče o miminko během porodu a po něm má velký vliv na jeho spokojenost.

V roce 2015 jsme oslavili 10 let DIDYMOSu v České republice

a stali se výhradními dovozci šátků DIDYMOS i na Slovensko. V roce 2016 jsme absolvovali lektorské kurzy DIDYMOS a na další se chystáme. Za námi je velký kus cesty, ale ještě větší je před námi. Vlastně jsme moc rádi, že tato cesta nekončí, že stále pokračuje, že stále smíme být její součástí a že se na ní smíme setkávat s Vámi. S nadějí pozorujeme, že se vnímání naší společnosti pomalu mění a nošení se znovu stává čím dál samozřejmější součástí naší kultury. A za to děkujeme především Vám, našim zákazníkům, že se k nám stále vracíte a s velkou vytrvalostí a vášní pomáháte šířit radost z blízkého kontaktu s dětmi dál! Láska je totiž nakažlivá a na dětech záleží především.

S velkou radostí jsme tu nadále pro Vás v kompletní sestavě dvou dospělých a dvou (bývalých i současných) nošenců, připraveni Vás kdykoliv podpořit na Vaší cestě.

Daniela a Milan Šmolíkovi

 

DIDYMOS.cz 10 let v České republice