Chcete nosit své dítě a nevíte, kde začít?
Daniela Šmolíková: Praktický průvodce výběrem šátku na nošení dětí (eBook zdarma)
Stáhněte si zdarma náš eBook, který Vám poradí, jak vybrat šátek na nošení dětí.

Daniela Šmolíková - Poradenství k nošení dětí

Často kladené dotazy k nošení dětí v šátku

Nošení dětí v šátkuJak se naučím šátek vázat?

Ke každému šátku DIDYMOS jsou přiloženy podrobné návody s fotografiemi, které vám všechny způsoby vázání srozumitelně přiblíží. Kromě toho obdržíte i DVD, na kterém Vám vázání všech úvazů ještě jednou krok za krokem ukážeme.

Pokud byste přesto měli nějaké otázky, velmi rádi Vám po telefonu poradíme nebo Vám doporučíme vhodný kurz.

Od jakého věku dítěte je mohu nosit v šátku DIDYMOS?

Šátek můžete používat hned od narození dítěte. V prvních týdnech můžete své miminko nosit nejlépe nasvislo v úvazu "Kříži s kapsou". Tento úvaz je snadný na učení a dotahování a navíc zaručuje správnou polohu dítěte v šátku.

Kdy mohu začít používat další úvazy?

Přesný časový okamžik není možné určit; na to se děti vyvíjejí příliš odlišně. Vy jako matka nebo otec ale velmi dobře poznáte, kdy je ten správný čas. Pokud máte zvědavé miminko, které chce hodně vidět dopředu, můžete brzy přejít na úvazy na bok nebo na záda, ale zrovna tak je docela dobře možné, že po celou dobu nošení zůstanete jen u základního úvazu "Kříž s kapsou". V tištěných našich návodech i na našich stránkách najdete ke všem úvazům samozřejmě podrobný návod.

Který úvaz je nejvhodnější?

Nošením v šátku si budujete soulad mezi Vámi a miminkem. Z nabízených úvazů si vyberte zcela svobodně ten, který Vám bude nejvíce vyhovovat. Všechny jsou ověřené a spolehlivé. Brzy poznáte sami, který odpovídá přesně Vašim potřebám i potřebám miminka.

Jak dlouho můžu dítě v šátku nosit?

Začněte pomalu a vnímejte při tom, jak se Vaše dítě cítí. Zanedlouho zjistíte sami, že je Váš drobeček v šátku spokojený. Šátek používejte, kdykoliv to pro Vás bude znamenat ulehčení. Důvěřujte svým pocitům, dělejte to, co sami považujete za správné, a nenechte se znejistit. Až se Vaše dítě pozvolna naučí objevovat svět po svých, bude Vám Váš šátek DIDYMOS ještě dlouho sloužit jako "kočárek v kapse", který je skladný a přitom pro každý případ vždy po ruce. Větší děti se nejsnadněji nosí v úvazu "Batoh" nebo "Double Hammock".

Nošení dětí v šátkuDo jakého věku dítěte je mohu nosit v šátku?

Horní věková hranice je v podstatě neomezená, záleží jen na tom, kolik unese nosič a jak dlouho se Vaše dítě bude chtít v šátku nosit. Obvykle se mluví zhruba o třech letech věku dítěte. Nosnost šátku jako takového není omezující, šátky DIDYMOS se mimo jiné již po desetiletí používají jako závěsná lana na porodních sálech, což dokazuje, kolik toho vydrží.

Jak se naučím se šátkem zacházet?

Především nebuďte netrpěliví; po krátké době budete se šátkem zacházet zcela samozřejmě. Několika hmaty vytvoříte z tohoto jedinečně tkaného šátku přesně takové nosítko, které padne na míru Vašim potřebám a poroste s dítětem. Součástí každého šátku DIDYMOS jsou podrobné návody s fotografiemi, které Vás seznámí se všemi námi vyvinutými úvazy. Do těchto návodů se promítly i naše zkušenosti za více než 40 let praxe a úzká spolupráce s porodními asistentkami, dětskými lékaři a rodiči.

Jakou velikost šátku mám zvolit?

Často se setkáváme s tím, že je matka o dost menší než otec. Pokud předpokládáte, že otec bude miminko nosit jen příležitostně, pak Vám doporučujeme zvolit raději kratší šátek. Otec sice nebude moci používat všechny úvazy, je to ale pořád lepší, než aby se matka musela do každého úvazu omotat dvakrát. Pokud se však při nošení miminka budete často střídat, pak se při výběru velikosti šátku řiďte podle největší osoby. Přebývající konce šátku prostě zavážete ještě jednou na jiném místě (přečtěte si podrobnější informace k velikostem).

Mohu šátek používat i v zimě?

Samozřejmě, protože díky úzkému tělesnému kontaktu dítě hřejete a kromě toho okamžitě poznáte, kdyby mu začínala být zima. Při mrazivých teplotách volte úvaz, který je možné použít pod kabát. Jsou to především všechny vertikální úvazy na břicho. Pro ty, co jsou rádi v teple, nabízíme i šátky DIDYMOS s příměsí vlny.  Více informací o nošení v zimě najdete v našem článku Šátkování v zimě.

Nošení dětí v šátkuJe třeba dbát nějakých pravidel při ošetřování šátků DIDYMOS?

Šátky DIDYMOS můžete obecně prát na 60°C a sušit v sušičce při šetrném programu (odlišná pravidla platí pro šátky s příměsemi!, přečtěte si prosím pozorně další informace k péči o šátek). Omezení na šetrný program souvisí se zvláštními nároky, které jsou kladeny na šátky na nošení dětí:

Důležitou vlastností šátků na nošení dětí je jejich pružnost v příčném směru a tvarová stálost. Těchto vlastností docilujeme jedinečným způsobem tkaní a různými přízemi v útku a osnově, z nichž jedna není skaná. O přednostech tohoto řešení si můžete podrobněji přečíst na našich stránkách. Tato příze má však tendenci zachytávat zbytky pracího prášku. Pokud se zbytky pracího prášku při následném sušení v sušičce při vysoké teplotě do šátku "vypálí", mohou přečkat i další praní a postupně se v šátku hromadit. Šátek se může nakonec stát nepoddajným nebo ztratit tvar. Používáte-li výhradně tekutý prací prostředek nebo s pracím práškem zacházíte hospodárně, pak se Vás tento problém netýká.