Chcete nosit své dítě a nevíte, kde začít?
Daniela Šmolíková: Praktický průvodce výběrem šátku na nošení dětí (eBook zdarma)
Stáhněte si zdarma náš eBook, který Vám poradí, jak vybrat šátek na nošení dětí.

Daniela Šmolíková - Poradenství k nošení dětí

Správná poloha dítěte při nošení v šátku a nosítku – anatomie kojenců

Poznatky na této i ostatních našich stránkách byly převzaty z vědeckých studií a článků. Některé z nich najdete pod názory odborníků.

Abdukčně flekční poloha – adaptace na nošení

Anatomické výzkumy Prof. Dr. med. Büschelbergera (Drážďany) ukázaly, že u novorozenců je hlava stehenní kosti ideálně orientovaná vůči kyčelní jamce – to znamená, že ji rovnoměrně formuje – když jsou nožičky přitažené k tělu v úhlu cca. 100 stupňů a zároveň roztažené do šířky v úhlu cca. 40 stupňů. Jedná se o tzv. abdukčně flekční polohu. Pokud novorozence zvednete, sám zaujme tuto polohu, takže je nesporné, že odpovídá jeho anatomické predispozici.

Také kyfotická záda se nenarovnají okamžitě po porodu. Dvojité prohnutí páteře ve tvaru S se naopak formuje teprve při prvních samostatných krůčcích. Vyvíjí se postupným tréninkem zádového svalstva, nikoliv však působením zvenku.

Tento anatomický fakt spolu s uchopovacím reflexem v prvních dnech života vede k názoru, že kojenci jsou především přizpůsobeni nošení na těle.

Správná poloha při nošení

Z výše uvedených skutečností je možné odvodit i ideální polohu při nošení:

  • s přitaženýma a mírně roznoženýma nožičkama (kolínka cca. ve výši pupíku dítěte),
  • s mírně zakulacenými zády,
  • a čelem k dospělému, který miminko nese.
 
 

Dodržování výše uvedených zásad je potřebné zejména u novorozenců, které proto doporučujeme nosit v šátku na nošení dětí, RingSlingu nebo nosítku, které takovou polohu umožňuje (DidyTai, DidyKlick, DidySnap). 

Tato poloha je důležitá o to více, pokud byla u Vašeho dítěte zjištěna dysplazie kyčelního kloubu.

Držení miminka na boku - přirozeně přitahuje nožičky Abdukčně flekční poloha u ležícího miminka Nošení v šátku na boku v anatomicky přirozené poloze
Držení holčičky staré tři týdny na boku – nožičky si sama přitahuje k tělu
Uvolněné miminko často spontánně zaujímá abdukčně flekční polohu (foto Dr. E. Kirkilionis)
Miminko nošené v šátku na boku je také v přirozené abdukčně flekční poloze

 

 

Nošení dítěte zády k vám (s pohledem dopředu)

Některé děti jsou rády nošeny čelem po směru chůze, což je z technického hlediska samozřejmě možné i v šátku. Tento způsob však v žádném případě nemůžeme doporučit, a to z následujících důvodů:

Nošení čelem od sebe - nedoporučeno!Nošení čelem od sebe - nedoporučeno!
 
  • Nožičky dítěte vlají bez opory ve vzduchu, kyčle nejsou ve fyziologické (tj. abdukčně flekční) poloze.
  • Také kyfotická záda dítěte nejsou správně podepřena, ale naopak zaujímají nepřirozenou vzpřímenou polohu a jsou tlačena do lordózy.
  • Kromě toho se dítě v situacích, které se mu zdají nebezpečné, nemůže pohledem ubezpečit o Vaší přítomnosti.
  • Dítě rovněž nemá úniku před přemírou podnětů, a to ani když je unavené, protože se k Vám nemůže stulit a "schovat" se tak před světem.
Tyto zásadní výhrady se týkají všech pomůcek na nošení dětí bez rozdílu, tj. i vaků, klokanek a šátkových či ergonomických nosítek.

>> Pokud se o tomto tématu chcete dozvědět více, podívejte se prosím na Komentář "Pohled dopředu" od Dr. Evelin Kirkilionis.


Pokud se chcete dozvědět více...

Vaší pozornosti doporučujeme skvělou knihu "Ein Baby will getragen sein" od Dr. Evelin Kirkilionis (Kösel, Mnichov, 1999, 2013). I když se jedná o odborný pohled na téma nošení kojenců, je kniha napsaná velmi srozumitelně a čtivě. Tuto knihu v německém jazyce si můžete objednat i u nás.

Dysplazie kyčelního kloubu

Nový článek od Dr. Fettweise "Auf Mamas Hüfte reiten" osvětluje příčiny a souvislosti, které mohou vést ke špatnému vývoji dětských kyčlí, a nabízí informace, jak těmto onemocněním předcházet. Článek rozhodně stojí za přečtení, bohužel však zatím není k dispozici jeho překlad do češtiny.